Поліція: Fozzy Group спробувала погасити борг перед "Київською Руссю" депозитом "МТС"

Поліція: Fozzy Group спробувала погасити борг перед «Київською Руссю» депозитом «МТС

Відповідно до ухвали Шевченківського райсуду м. Києва від 31 серпня, поліція здійснює досудове розслідування в кримінальному провадженні №42017110000000063 від 01.02.2017 за ст. 15 Кримінального кодексу («Замах на злочин») і ст. 192 («Заподіяння майнової шкоди шляхом обману або зловживання довірою»).

Згідно з судовими матеріалами, в 2011-2013 рр. між банком «Київська Русь» і ТОВ «Фоззі-Фуд» було укладено кілька кредитних договорів, в іпотеку по яким передано рухоме майно ТОВ «Фоззі-Фуд» і нерухоме майно ПрАТ «Сільпо Рітейл». Банк оцінював борг позичальника за вказаними угодами на 139,4 млн грн.

У червні 2014 року між банком «Київська Русь» і ПрАТ «МТС Україна» було укладено договір про розміщення коштів (№ 71174-20-01.1), у рамках якого також укладено договори банківського вкладу на 328 млн грн.

У березні 2015 року НБУ визнав банк «Київська Русь» неплатоспроможним, а в липні того ж року відправив його на ліквідацію.

У серпні 2015 року ПрАТ «МТС Україна» та ТОВ «Фінансова компанія «Аккорд» уклали договір факторингу (№1/808), за яким ТОВ «ФК «Аккорд» набуло всіх прав вимоги, які належали ПрАТ «МТС Україна» за Генеральним договором про розміщення грошових коштів №71174-20-01.1. Як передбачалося, за передані права вимоги до банку ТОВ «ФК «Аккорд» сплачує 45% суми вимог (на момент укладення угоди – 147,8 млн грн).

У січні 2016 року ТОВ «Фінансова компанія Аккорд» і ТОВ «Фоззі-Фуд» уклали договір відступлення права вимоги (№2/28-01), за яким ТОВ «ФК Аккорд» відступило для ТОВ «Фоззі-Фуд» право вимоги до банку «Київська Русь» (яке раніше належало ПрАТ «МТС Україна) за Генеральним договором про розміщення грошових коштів №71174-20-01.1.

Через деякий час (також у січні-2016) ТОВ «Фоззі-Фуд» звернулося до банку «Київська Русь» із заявою про зарахування зустрічних однорідних вимог, а саме його зобов`язання за кредитними договорами за рахунок зобов`язання банку за Генеральним договором про розміщення грошових коштів № 71174-20-01.1, право вимоги за яким набуто ТОВ «Фоззі-Фуд» в порядку уступки від ПрАТ «МТС Україна» до ТОВ «Фінансова компанія «Аккорд», потім від ТОВ «Фінансова компанія «Аккорд» до ТОВ «Фоззі Фуд».

За оцінками слідчих поліції, оскільки заява ТОВ «Фоззі-Фуд» про припинення зобов`язань за кредитними договорами шляхом зарахування зустрічних вимог була подана в період ліквідації банку «Київська Русь», то такі обставини свідчать (на думку поліцї) про порушення законодавства при укладенні уступки права вимоги ПрАТ «МТС Україна».

Довідково

За даними Фонду гарантування, на 01 вересня вкладникам банку «Київська Русь» у межах гарантійної суми було виплачено 2,14 млрд грн (96,7% запланованих виплат).

Як писав Finbalance, 14 вересня Верховний Суд відкрив провадження за заявою НБУ про перегляд постанови Вищого адмінсуду від 08.06.2017, якою було скасовано рішення НБУ про визнання неплатоспроможним та про ліквідацію банку «Київська Русь».

Відповідний позов до НБУ подав акціонер банку «Київська Русь» — Віктор Братко, якому належали 29,4% акцій фінустанови.

Суд першої інстанції – Окружний адмінсуд м. Києва – 27.07.2016 відмовився задовольнити позов В. Братко, проте Київський апеляційний адмінсуд пішов йому назустріч та зобов`язав НБУ в т.ч. дати змогу банку «Київська Русь» впродовж «розумного строку провести дії з фінансового оздоровлення банку після проведених заходів з його ліквідації».

НБУ подав касаційну скаргу, але вона була задоволена лише частково: Вищий адмінсуд скасував вимогу до Нацбанку щодо надання можливості банку «Київська Русь» відновити роботу, але лишив чинними рішення Вищого адмінсуду та Київського апеляційного адмінсуду щодо незаконності визнання Нацбанком неплатоспроможним банку «Київська Русь» та його ліквідацію.

Згідно з судовими матеріалами, 19.03.2015 НБУ визнав банк «Київська Русь» неплатоспроможним, з огляду на невиконання фінустановою плану капіталізації та, як зазначалося, значні ризики для вкладників і кредиторів банку.

Регулятор констатував, що за результатами аналізу даних статистичної звітності банку на 17.03.2015«встановлено погіршення показників його діяльності після віднесення до категорії проблемних, зменшення обсягу високоліквідних активів на 14 млн грн, збільшення обсягів негативно класифікованих активів на 84 млн. грн., прострочення кредитів на 24 млн грн, погіршення якості кредитного портфелю, продовження відливу коштів фізичних осіб, зниження нормативу поточної ліквідності, розбалансованість активів і пасивів, зменшення ліміту короткої відкритої валютної позиції банку». Згодом – 16.07.2015 – після розгляду відповідної пропозиції Фонду гарантування Нацбанк вирішив відправити банк «Київська Русь» на ліквідацію.

Вищий адмінсуд своє рішення про незаконність визнання банку «Київська Русь» неплатоспроможним та його ліквідацію мотивував таким чином:

«Колегія суддів погоджується з висновком суду апеляційної інстанції про те, що постановою Національного банку України від 05.03.2015 року № 165/БТ, якою ПАТ «Банк «Київська Русь» визнано проблемним через невиконання ним рішення Національного банку України про збільшення статутного капіталу (плану капіталізації банку), однак, конкретного строку у межах 180 днів, продовж якого банк мав привести свою діяльність у відповідність до законодавства, вказаною постановою не встановлено, реальної можливості провести процедури фінансового оздоровлення банку не надано та вже через 14 календарних днів (10 робочих, банківських днів) його визнано неплатоспроможним, тобто нечіткість законодавчих норм відповідачем не було використано в інтересах особи (позивача) та з метою забезпечення банківської стабільності і забезпечення інтересів інших фізичних і юридичних осіб — вкладників, кредиторів.

Як встановлено судом, ПАТ «Банк «Київська Русь» 12.03.2015 року, тобто у межах семиденного строку з дня визнання його проблемним, як того вимагає стаття 75 Закону України «Про банки і банківську діяльність», повідомив Національний банк України про заходи, які він вживатиме з метою приведення своєї діяльності у відповідність до законодавства, а саме про заходи для виконання плану його капіталізації та про їх хід — прийняття Загальними зборами акціонерів Банку рішення від 05.12.2014 року про приватне розміщення акцій загальною номінальною вартістю 182 000 000,00 грн., реєстрацію 13.01.2015 року випуску акцій та проспекту їх емісії в Національній комісії з цінних паперів та фондового ринку, укладання з учасниками договорів купівлі-продажу акцій на вищевказану суму, внесення 23.02.2015 року учасниками коштів на суму 74 800 000,00 грн. та здійснення іншої частини внесків у розмірі 107 200 000,00 грн. та повне виконання плану капіталізації банку до 15.04.2015 року.

Однак, Національний банк України не взяв до уваги вищевказане повідомлення ПАТ «Банк «Київська Русь» та не врахував вимоги спеціального закону в галузі цінних паперів — Закону України «Про цінні папери та фондовий ринок», який регулює процедуру емісії акцій та їх викупу, яка не може бути проведена за кілька днів та прийняв оскаржувану постанову від 19.03.2015 року № 190 «Про віднесення ПАТ «Банк Київська Русь» до категорії неплатоспроможних».

Оскільки, відповідачем не доведено правомірності прийняття оскаржуваної постанови від 19.03.2015 року № 190 «Про віднесення ПАТ «Банк Київська Русь» до категорії неплатоспроможних», а зібраними у справі доказами підтверджена її протиправність, суд апеляційної інстанції дійшов вірного висновку, визнавши протиправною та скасувавши дану постанову».

Як писав Finbalance, прокуратура м. Києва здійснює досудове розслідування в кримінальному №42016100000001252 за фактом винесення суддями Київського апеляційного адмінсуду рішення щодо незаконності ліквідації банку «Київська Русь».

За даними Фонду гарантування, на 01.08.2017 вкладникам банку «Київська Русь» у межах гарантійної суми було виплачено компенсації на 2,14 млрд грн (96,7% запланованих виплат).

У Фонді констатували, що вартість активів банку «Київська Русь» «на папері» складала 5,63 млрд грн., натомість незалежні оцінщики оцінили їхню ринкову вартість у 1,34 млрд грн.

ФГВФО серед іншого повідомляв, що на коррахунку банку «Київська Русь» в Meinl Bank на день введення тимчасової адміністрації було 44 млн дол. Проте ці кошти в липні 2015 року були списані австрійським банком в рахунок виконання зобов‘язань та погашення боргу компанії-нерезидента. «Її кінцевим бенефіціаром і фактичним власником був засновник банку «Київська Русь». На сьогодні, за фактом протиправного заволодіння коштами банку колишнім його акціонером, за заявою уповноваженої особи Фонду органи прокуратури розпочали кримінальне провадження», — зазначав Фонд гарантування.

Крім того, ФГВФО уточнював,що 31,1% кредитного портфелю юридичних осіб у банку «Київська Русь» (на суму 1,28 млрд грн) – це позики, видані фіктивним чи «підставним» суб‘єктам господарювання: «З моменту визнання банку неплатоспроможним позичальники не обслуговують свої договори та в переважній більшості розпочали процедуру ліквідації підприємств. Будь-якого майна, на яке банку можливо було б звернути стягнення та погасити кредитну заборгованість у таких підприємств немає, а в заставі знаходяться «сміттєві» цінні папери».

«8,3% балансової вартості активів банку «Київська Русь» – це цінні папери в портфелі банку. «У бухгалтерських документах їхня вартість вказувалась на рівні 0,47 млрд грн, а за даними незалежної оцінки ринкова вартість визначена на рівні 0,0001 млрд грн. Всі вказані цінні папери – «сміттєві», та були використанні для виведення коштів з Банку, та/або як застава надана Банку юридичними особами за кредитними договорами. При цьому, в замін з-під застави виводилось високоліквідне забезпечення у вигляді нерухомості та майнових прав.

Крім того, до моменту запровадження тимчасової адміністрації, на підставі нікчемних правочинів з банку було виведено активи на загальну суму близько 0,85 млрд грн, в т.ч.:

— відчужено права вимоги за кредитними договорами на загальну суму близько 0,79 млрд грн;

— відчужено основних засобів (нерухомість), загальною балансовою вартістю близько 0,06 млрд грн», — резюмували у Фонді гарантування.

Відповідно до ухвали Печерського райсуду м. Києва від 20 липня, поліція здійснює розслідування в кримінальному провадженні №42015000000000523 за фактами

— розтрати коштів службовими особами банку «Київська Русь» в особливо великих розмірах шляхом зловживання своїм службовим становищем і надання кредитів підконтрольним суб`єктам підприємницької діяльності, що мають ознаки фіктивності;

— розтрати коштів рефінансування;

— заволодіння коштами цього банку шляхом їх виведення через коррахунок, відкритий в Meinl Bank AG, легалізації цих коштів за межами України;

— ухилення службових осіб банку «Київська Русь» від сплати податків.

Згідно з документом, слідчі встановили факт надання банком «Київська Русь» кредитів підконтрольним суб`єктам підприємницької діяльності, що мають ознаки фіктивності, розтрати коштів державного рефінансування. «За рахунок отримання кредиту рефінансування від НБУ на загальну суму близько 500 млн. грн. ПАТ «Банк «Київська Русь» в період 2013-2015 рр. шляхом видачі ризикованих кредитів підконтрольним підприємствам з ознаками фіктивності, не маючи гарантій повернення розтратили кошти у великих розмірах», — йшлося в судовій ухвалі. 

По материалам antikor.com.ua